הילדים חוזרים לבית הספר עם שלל הוראות ומגבלות. מה אסור ומה מותר? איך מונעים את הבלבול? כל הפרטים

צילום: אלמנט דיגיטל

רחוקים משגרה: הכתבה שאתם חייבים לשתף בוואטסאפ הכיתתי

הילדים חוזרים מחר לבית הספר עם שלל הוראות ומגבלות. מה הם אמורים להביא יחד איתם בכל בוקר? איך מונעים את הבלבול? מה מסבירים לפני החזרה? מה אסור ומה מותר. כל העצות והטיפים במקום אחד

צחי קומה | עורך ראשי
פורסם ב-16/05/2020 | 12:00

“אנחנו חוזרים לבית הספר כי אנחנו בטוחים יותר והמצב השתפר, אבל אנחנו עדיין שומרים על עצמנו, ועל ההנחיות”, אלו המילים החשובות ביותר שחן ברזילאי, מנחת הורים ומייסדת הקול הפנימי להורות, מייעצת להורים לומר בתחילת השיח עם הילדים לקראת החזרה לספסל הלימודים על מנת למנוע את הבלבול שבמצב המורכב הנוכחי. 

בתקופה הזו מאז שנגיף הקורונה נכנס לחיינו אנחנו בעיקר מבולבלים. ההנחיות משתנות והאירוע נקרא “מתגלגל” בדיוק בגלל הדברים הללו. כעת הילדים בכיתות הנמוכות שבים ללימודים ולאחר מכן יתווספו הגנים והכיתות הגבוהות יותר. השאלה איך ההורים מתווכים למי שנמצאים איתם בבית כבר לא מעט שבועות את הסיטואציה החדשה. “התיווך לילדים צריך להתחלק לשלושה חלקים: מה אומרים לפני, בבוקר של הלימודים ומה לאחר שהם חוזרים הביתה. 

“באופן כללי הדרך לחזור לבית הספר היא כמו כל הסתגלות רגילה לאחר חופשה ארוכה, העניין המרכזי ששונה ויש לשים בו דגש הוא השינוי במציאות אליו יש להתרגל. משרד החינוך יפרסם הנחיות שהילדים לא מכירים כמו לשבת בשולחן לבד, או לשמור על מרחק. צריך לגרום לילדים להבין שהם הולכים לבית הספר בתנאים שונים ממה שהכירו. לדוגמה בכתה קטנה יותר, לא עם כל החברים יחד, לא כל השבוע ויכול להיות שיצטרכו לשמור מרחק בהפסקה. 

כדי שההסתגלות תהיה הכי פשוטה צריך לדבר על זה בבית

“תחילה להזכיר להם שיש קורונה מבלי להלחיץ. לא לדבר על המחלה או התמותה, אלא להבהיר שוב ושוב שכל מה שאנחנו עושים זה לשמור על עצמנו. זאת מבלי לייצר פחד. לאחר מכן להסביר את החוקים החדשים בהתאם למה שמשרד חינוך יגיד. להסביר מה יהיו השינויים, לברר מי יהיו עם הילדים בקבוצה בכתה ולהכין את הילדים את מי הולכים לפגוש בכתה. ההכנה הזו מאוד חשובה”.

תשלחו את הילדים לבית הספר מצוידים לא רק במחברות וספרים, אלא גם ב:

אלכוג’ל

מסכה

מגבוני חיטוי לניקוי השולחן והכיסאות 

בקבוקי מים

– רצוי – כפפות חד פעמיות במידה מתאימה

בשטח בית הספר תהיה הקפדה על מרחק: לא תותר העברת חפצים מיד ליד לרבות מזון, נאסר על טיול בין הכיתות, ביקור אחים או אפילו מגע בין הילדים בהפסקות. מדובר, כאמור, בסיטואציה מורכבת וקשה כשאנחנו מדברים על ילדתי כיתות נמוכות שבסך הכל התגעגעו לחברים שלהם ולמסגרת.

צילום: אלמנט דיגיטל

מה קורה בבוקר של הלימודים, שהוא שונה בתכלית מכל מה שהילדים חוו בשבועות האחרונים?

“בבוקר חשוב לדבר הלכה למעשה על המשך הניקיון וחשיבות שטיפת הידיים, ועל שמירת המרחק. בנוסף, לחזור ולהסביר להם שבבית הספר יהיו כמה דברים שונים ממה שהם רגילים, כך שאם הם רואים מורים עם מסכות זה בסדר. בנוסף, חשוב להסביר שאתם כמשפחה הייתם בבית ולא ראיתם הרבה אנשים ועכשיו הם יראו אנשים ויש אפשרות ללכת לבית הספר, אבל אנחנו עדיין שומרים על עצמנו. הדבר המכריע פה הוא להבהיר שהמצב לא נגמר כי אז הילדים יוצאים מבולבלים. להסביר שהמצב שונה, אבל שחוזרים לאט לאט למה שהם היו רגילים”. 

המגבלות והשינויים לא נעצרים רק בשטח בית הספר: “יש לשים דגש על החזרה הביתה. צריך להבין שגם החזרה מבית הספר משתנה, אם בעבר היו חוגים או שהות ארוכה בגינה או מחוץ לבית זה עדיין לא קורה. אי אפשר לשחק בכדור או להתנדנד בנדנדה. בנוסף, חשוב לברר על ידי שאילת שאלות מה היה בבית הספר, מה אמרו להם שם. האם הילדים מבולבלים ולשים לב איך הם מדברים. אם ישנם מושגים של ‘אסור’ או שיח על סכנה, פחד או חשש. זה אומר שזה הרושם שהם מקבלים”.

לסיכום, “הכי חשוב להיות סבלניים ולהבהיר שהמצב הוא מצב שונה ושלמרות שחוזרים לבית הספר הכללים ששמרתם עליהם עד כה נשמרים גם בתקופה הזאת. בהצלחה”.  

נהלי בטיחות!

– יש להביא ציוד היגיינה אישי מהבית – מסכת הגנה, מגבוני חיטוי, כפפות חד פעמיות (רצוי) ואלכוג’ל. על פי הנחיית משרד הבריאות, חובה על תלמידים מעל גיל 7 ועל הצוות החינוכי כמובן לחבוש מסיכת הגנה. אין צורך בחבישת מסיכה בכיתה. 

– חובה לשטוף ידיים בהגעה לבית הספר, בכל הפסקה, ביקור בנוחיות ובסיום הלימודים וכמובן מיד עם כניסתם  לבית.

– חל איסור על מגע פיזי בין התלמידים 

– בכל שולחן יישב ילד אחד בלבד. 

– חל איסור להעביר ציוד לימודי, כלי כתיבה, מזון או שתייה מתלמיד אחד לחברו. 

– אין לשחק בכדור

– יש לשחק רק באזור המיועד לכיתה

-אין לאכול בחצר

-יש להפקיד שהילדים יאכלו עם מפית חד פעמית

– יש להגיע מצוידים במסכת מגן ולחבוש אותה באופן רציף בשטחים הציבוריים, כולל בהפסקות

– יש לנקות שולחנות וכיסאות כל יום עם מגבונים מחטאים ואלכוג’ל

– יש להביא הצהרת בריאות בכל בוקר. ההצהרה תירשם על ידי ההורים. ילד שלא יביא את ההצהרה לא יורשה להיכנס למוסד החינוכי. 

– התלמיד אינו יוכל להגיע אל בית הספר במקרה של חום גוף של 37.5 מעלות ומעלה, במידה ויש לו תסמינים אופייניים לנגיף הקורונה כגון שיעול וקשיי נשימה וכמובן אם אחד מבני משפחתו אומת כחולה בנגיף. כמו בימים רגילים וללא קשר לקורונה, במידה והוא אינו מרגיש טוב מכל סיבה שהיא והחום עולה על 37.5, אין לשלוח אותו לבית הספר על מנת למנוע הדבקה בנגיפים אחרים. 

– הורה או כל אדם אחר לא יורשו להיכנס למוסד החינוכי, אלא במקרה חירום ובאישור המנהל/ת. 

יחד ננצח את נגיף קורונה!

צילום: כריס ליבראני

כתבות נוספות שיעניינו אותך