חולמים על שיניים לבנות יותר? ברור שכן

החיוך הוא כרטיס הביקור שלנו. מהי השיטה הכי יעילה להלבנת שיניים ומהן הסכנות? יצאנו לבדוק

כולנו רוצים חיוך מושלם, עם שיניים לבנות ומנצנצות. החיוך הוא כרטיס הביקור שלנו ומי שיגיד אחרת, טועה. טרנד הלבנת השיניים לא יחלוף כל כך מהר ולמעשה, הוא הולך וצובר תאוצה מרגע לרגע. הרמנו טלפון לד”ר נתאי פאוקר, רופא שיניים מוכר בתחומו שמתמקד ברפואת שיניים אסתטית, כדי להבין מהן האופציות הקיימות בשוק, האם הפרוצדורה בריאה לשיניים והאם בכלל השינוי מחזיק לאורך זמן.

“הלבנת שיניים הוא תהליך בו השן משנה את צבעה לגוון בהיר יותר בעקבות חשיפה לחומר כימי. בתהליך ההלבנה מניחים על השן חומר המתפרק למי חמצן החודרים לתוך שכבת השן המרכזית, ומפרקים מולקולות אשר בולעות את קרני האור וגורמות למראה כהה יותר. לאחר פירוקן יותר אור מוחזר מהשן, ממש כמו במראה וגורם למראה בהיר יותר” משתף אותנו ד”ר פאוקר.

לאחר שהבנו מהו התהליך שהשיניים שלנו עוברות במהלך ההבהרה, ביקשנו מד”ר פאוקר לפרט לנו מהן האופציות הקיימות בשוק, כשהמטרה היא כמובן – שיניים לבנות, נקיות וזוהרות יותר, אך ללא פגיעה בהן. 

צילום: דיאנה פולקינה

“קיימות בשוק מספר שיטות הבהרת שיניים” מספר לנו ד”ר פאוקר: 

♦ משחות שיניים מלבינות שנמכרות בסופרים השונים ועלותם היא בערך שלושים וחמישה שקלים, אך האפקט שלהן מוגבל מאוד. 

♦ ערכות הבהרה ביתיות שנמכרות ברשתות הפארם או האונליין, עם תאורה או רצועות להנחה על השיניים ועלותם היא בין חמישים למאתיים שקלים והתוצאה היא הבהרה ברמה קלה.

♦ הבהרת שיניים ביתית בסדי סיליקון שקופים שמותאמים אישית עבור הלקוח, ופרוצדורה זו מבוצעת על ידי רופא שיניים ועלותה היא בערך אלף שמונה מאות שקלים בעוד יעילות הטיפול היא גבוהה. 

♦ הבהרת שיניים על ידי מנורה מיוחדת במרפאות השיניים השונות בארץ, כאשר עלות טיפול היא אלפיים חמש מאות שקלים, והתוצאה היא הטובה ביותר מבין האופציות.

לאחר שפירט לנו על האופציות הקיימות בשוק, ד”ר פאוקר ציין כי שיטות ההבהרה הביתיות אינן בפיקוח והחומרים הנמכרים לא תמיד יעילים ובעלי ריכוז מספיק גבוהה כדי לגרום לשינוי הנראה לעין ולכן השיפור אינו גדול, אם בכלל יהיה קיים. בנוסף, לא תמיד המוצרים הנמכרים מאושרים על ידי משרד הבריאות ולכן חלקם גם עלולים לגרום לנזק בלתי הפיך ולסכן את בריאות השיניים והפה. 

צילום: קנדיד

בשונה מכך ד”ר פאוקר משתף כי השיטות שמתקיימות במרפאות השיניים השונות נעשות בליווי רופא מוסמך ולרוב יהיו יעילות מאוד והשיפור ברמת הלובן יראה לעין בצורה משמעותית. יתרה מכך, הוא מציין כי ההבהרות שאכן מאושרות על ידי משרד הבריאות אינן פוגעות בשן הטבעית ושמחקרים רבים הוכיחו שהבהרה אינה פוגעת בחוזק השן או בעצב.

“אני אתן את עצמי לדוגמה, כאשר מגיע אלי לקוח חדש עם רצון לעבור טיפול להלבנת שיניים אני מקפיד לבצע בדיקה מקדימה כדי לראות איזו שיטת הבהרה היא המתאימה ביותר עבורו והאם יש סיכוי לשיפור בצבע השיניים. במצבים כגון שיניים שחוקות, שיניים בגוון אפור, מעשנים כבדים, בעלי כתרים בחלק הקדמי של הפה, נשים בהריון או בעיות חניכיים, איני ממליץ לעבור תהליך הבהרת שיניים, כי המטרה באסתטיקה היא לשפר נראות, אך אני מאמין שאם זה בא על חשבון נושא בריאותי – זה לא שווה את זה”.

חשוב לציין:

כי הבהרת שיניים משפיעה על כל אדם בצורה אחרת, ולכן חשוב לתאם ציפיות עם הרופא טרם התחלת הטיפול ושלפעמים ישנם תופעות לוואי כגון רגישות חולפת וצמרמורות למשך 24 שעות מרגע סיום הטיפול. ד”ר פאוקר מציין כי לרוב המטופלים השיניים יבהירו, אבל לא יהפכו לבוהקות ולבנות כמו שאנשים נוטים לחשוב ואם בכל זאת אנשים מעוניינים בתוצאה של לובן גבוה, הפתרון הוא ציפויי חרסינה ולא הבהרה.

אז מהי ההלבנה הכי יעילה?

“אם תשאלו אותי מה אני ממליץ, אז מהניסיון הרפואי שלי הבהרת שיניים בסדים ביתיים היא היעילה ביותר. בתהליך זה מניחים חומר פעיל, שעה ביום למשך כשבועיים, ויש להקפיד על הימנעות מעישון, הימנעות משתיה ואכילת חומרים צובעים כגון תה, קפה, קולה, יין אדום ותבלינים כמו פפריקה וכורכום. השיטה משתלמת היות ומחזיקה הרבה זמן ומאפשרת חזרה על התהליך עצמאית בבית לפני אירוע או לאחר ירידה בלובן” משתף ד”ר פאוקר מניסיונו.

חנה לופז

צילום תמונה ראשית: דיאנה פולקינה

*אין באמור להוות המלצה. מערכת המגזין אינה אחראית לעושה שימוש בתוכן זה ומי שכן, עושה זאת על דעתו בלבד. לפני הלבנת שיניים מומלץ להתייעץ עם רופא שיניים. 

כתבות נוספות שיעניינו אותך

גלילה לראש העמוד

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ותישארו מעודכנים