ריח רע מהמקרר?

מהן הסיבות לריחות לא נעימים מהמקרר וכיצד ניתן לטפל בהן בפשטות וביעילות. המדריך המלא של המגזין

לפתוח את המקרר ולהריח ריח של תבשיל טוב שנשאר במקרר מיום שישי זה נחמד, אך בבתים רבים זה לא מה שקורה: למרות התבשילים המדהימים שהיו אתמול על השולחן והיום מאוחסנים על מדפי המקרר, כאשר פותחים את הדלתות יוצא גל של ריח לא נעים. למה? איך זה קורה? וכיצד ניתן לתקן את המצב? יצאנו לבדוק.

אז מה גורם לריח רע במקרר שלכם וכיצד ניתן למנוע זאת?

טמפרטורה לא נכונה: פעמים רבות יש תקלה במקרר וטמפרטורת הקירור שלו משתנה ללא ידיעתנו – דבר שגורם לאוכל להתקלקל ולהסריח את המקרר. הטמפרטורה הנכונה היא על האמצע, גם בתא ההקפאה וגם בתא הקירור – אז בתור התחלה, לכו תבדקו שגלגל הטמפרטורה מסובב לספרה הנכונה. טכנאים מספרים שפעמים רבות הם נתקלו במקפיא שבגלל טמפרטורה לא נכונה – הפשיר, מה שגרם לדם מהבשר שהפשיר לנזול לתא ההקפאה ומשם להצטבר על מגש אחורי שנמצא בתוך המקרר והתוצאה הייתה ריח לא נעים של בשר מקולקל.

שימור אוכל בשקיות ניילון: ניילון מטבעו מוציא ריחות וכאשר יש בחלל סגור כמות גדולה של ניילון, הריח מתחיל להיות מורגש. ניילון צובר רטיבות, רטיבות גורמת לעובש ועובש גורם לריח רע. אם תהיתם מדוע הריח הרע לא נשאר רק על הניילון, אז הסיבה פשוטה: המאוורר הקיים במקרר אחראי לפיזור האוויר בכל רחבי המקרר והוא מפיץ את הריח לכל החלל.

סתימה בניקוז: המקרר בבתיכם מבצע הפשרה 4 פעמים ביום, כלומר כל שש שעות. גוף החימום מפשיר את הקרח ואז הנוזלים יורדים אל קערת האידוי. ברגע שיש סתימה בניקוז, המים עומדים בחלק האחורי של תא ההקפאה וצוברים לכלוך וחיידקים. הריח הרע נוצר מכך שהמאוורר מפזר את הקור כלפי מטה וביחד עם הקור גם ריח המים המלוכלכים יורד כלפי מטה אל תוך המקרר.

תקלה במאוורר: תקלה נפוצה היא שהמאוורר, שממוקם בתוך המקפיא, נשרף והוא מפזר את הקור לתא המזון וביחד עם הקור מגיע גם ריח של גז – וריח של גז שמתערבב עם ריח של מזון בהחלט יכול להיות מסריח.

הזנחה: משפחות רבות נוטות להזניח את ניקיון המקרר וכידוע אוכל שיושב הרבה זמן במקרר מתקלקל ומפיץ ריח רע. בכל מספר ימים רצוי לפתוח את כל הקופסאות, הסירים והשקיות הקיימות במקרר ולעשות סדר – מה נשאר ומה נזרק לפח ובמידה ומשהו נזל או גרם ללכלוך המקרר להעביר סמרטוט עם חומר ניקוי מתאים. ההמלצה של הטכנאים היא ניקוי יסודי פעם בשנה (תתפלאו, אבל יש אנשים שגם לקראת חג הפסח לא עושים זאת). כל מה שצריך לעשות הוא לרוקן את המקרר, לנתק את החשמל ולעשות ניקוי עם חומרי ניקוי מתאימים. 

במידה ונתקלתם באחד מהדברים שנכתבו מעלה והמקרר שלכם “סובל” מריח רע, ישנם 5 דרכים מומלצות לשיפור המצב: 

1. להכניס חמש כפיות קפה שחור לתוך שקית ניילון פתוחה ולהניח במקום מרכזי במקרר. כמו כן, ניתן להניח שקית דומה גם בתא המקפיא – הקפה יספוג את הריח הרע ולאחר שלושה ימים יהיה ניתן להוציא את השקית ולזרוק אותה לפח. 

2. להניח שלוש חתיכות פחם (כן, מה שאתם שמים במנגל) בתוך צלחת ולהניח במקום מרכזי במקרר למשך שבועיים שלמים. הפחם יספוג את הריח ולאחר תקופה זו יהיה אפשר להוציא אותו לזרוק לפח.

3. הניחו כמה פרוסות לימון והשאירו אותן לשהייה במקרר.

4. חומץ מסייע בנטרול ריחות רעים. הכניסו אל המקרר כוס או קערה מלאה בחומץ לבן כדי לקבל את האפקט הרצוי. 

5. לסודה לשתייה יש יכולת לקטול ריחות. הניחו קופסה פתוחה של סודה לשתייה במקרר למשך 3 חודשים והחליפו בהתאם. 

כמובן שגם ניתן להיעזר בסופגי ריח רע מהמקרר, אותם מוכרים ברשתות הגדולות.  

צילומים: אלו פרודקטס, אנריקו מנטגזה

כתבות נוספות שיעניינו אותך

גלילה לראש העמוד

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ותישארו מעודכנים