האם קפה גורם לשריפת שומנים מואצת במהלך אימון ספורטיבי?

כמה פעמים שמעתם את המשפט "לפני אימון גופני תשתו קפה"?! כנראה שהמון. האם זה אפקטיבי? יצאנו לבדוק והאמת, הופתענו מהתשובה

שנים שאנחנו מנסים להבין מהי הדיאטה הנכונה שתוביל אותנו לירידה במשקל, מה אורך החיים שיוביל אותנו להתמדה ומהו הסוד האלוהי שסוף סוף יאפשר לנו לראות במראה את הגוף עליו חלמנו כל חיינו – אך האם יש לנו את התשובה? כנראה שלא, אבל בהחלט יש לנו משהו שיקדם אתכם עוד צעד בדרך אל המטרה.

“אנשים רבים נוטים לעשות פעילות גופנית על בטן ריקה לאחר ששתו קפה שחור או אספרסו בלבד במטרה למקסם את שריפת השומן” מספר לנו גיל גרנות, בעלי רשת תוספי התזונה “ישראל באדי” ומרצה לחיטוב ועיצוב הגוף ומוסיף “לצערי אני נאלץ לאכזב ולומר שנכון לשנת 2020 אין מחקרים חד משמעיים שמוכיחים שהדבר באמת יעיל. נהפוכו, פעילות על בטן ריקה לחלוטין ולאחר צום הלילה כנראה שלא תהיה אינטנסיבית ועצימה כמו פעילות לאחר ארוחה קלילה כי הגוף יהיה עייף וחסר אנרגיות”. 

מבחינה מחקרית אין הוכחה לכך שקפאין מסייע לניוד שומן טוב יותר בזמן פעילות גופנית, לא על בטן מלאה ולא על בטן ריקה, אך מצד שני קפאין בהחלט גורם לעוררות הגוף. “קפאין משפר את איכות האימון והביצועים המתרחשים בו בגלל שהוא מעורר אותנו” מסביר גיל, “כלומר, לאחר שתיית קפה אנחנו נהיה אנרגטיים ומפוקסים יותר במהלך האימון וככל הנראה נשרוף יותר קלוריות, אך חשוב להבין שמה ששורף את הקלוריות זוהי הערנות והריכוז שלנו ולא החומר הקיים בקפה”.

האם לשתות קפה על בטן ריקה טרם אימון ספורטיבי או לא?

“שתיית קפה טרם האימון תעניק לגוף שלנו אנרגיה, אז כן, במידה ונשתה קפה טרם האימון נגיע לאימון עם כוחות ולכן עצימות האימון תהיה גבוהה יותר” מסביר גיל. ומה עם שתיית קפה על בטן ריקה? “אין קשר בין ספיגת הקפאין בגוף לבין צום, ולכן התשובה היא לא” קובע גיל. “אין צורך לעשות אימון על בטן ריקה, להפך, כאשר נאכל ארוחה קלה הגוף יהיה ערני יותר ויחד עם הקפאין יהיו לו הרבה אנרגיות לאימון טוב ויעיל”. 

אחרי שהבנו כיצד הקפה משפיע על הגוף שלנו במהלך האימון כמובן שדרשנו לדעת כמויות. “ההמלצה היא בין 3 עד 6 מ”ג קפאין לכל ק”ג ממשקל הגוף, כ45-60 דקות לפני אימון” מסביר גיל ומוסיף “חשוב לי להדגיש שההמלצה היא לאדם בריא בלבד, ואינה מתאימות לנשים מניקות ובהריון. בקפסולות קפה קלאסיות יש 50-120 מ”ג קפאין, בנס קפה יש 50-60 מ”ג קפאין ובקפה שחור יש 80-100 מ”ג קפאין”.

צילומים: Nathan Dumlao, Mike Kenneally

כתבות נוספות שיעניינו אותך

גלילה לראש העמוד

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ותישארו מעודכנים