תכשירי החיטוי השונים מגנים עלינו מפני החיידקים, אך מייבשים את הידיים. כך תשמרו עליהן בתקופה הקרובה

שומרים על ההיגיינה - ועל הידיים

תכשירי החיטוי השונים מגנים עלינו מפני החיידקים, אך מייבשים את הידיים. כך תשמרו עליהן בתקופה הקרובה

מערכת האתר | כותב תוכן 
פורסם ב-01/04/2020 | 08:27

תכשירי החיטוי השונים מגנים עלינו מפני החיידקים, אך מייבשים את הידיים. כך תשמרו עליהן בתקופה הקרובה

בין אם אנחנו האנשים ההיגייניים ביותר בעולם, כאלה שנוטים להתקלח שלוש פעמים ביום ומטפחים את גופנו, נגיף הקורונה הכניס לשגרת החיים שלנו מציאות חדשה של שטיפת ידיים ושימוש מאסיבי באלכוהול לחיטוי. השאלה היא האם האמצעים שאנו נוקטים עושים חסר לעור הידיים שלנו ומה כדאי לעשות כדי לשמור עליהם?

ד"ר נאג'י בטחיש, דרמטולוג מומחה מלאומית שירותי בריאות, מסביר: "החומרים המצויים בתכשירי ההיגיינה מזיקים לעור בצורות שונות. זה תלוי בריכוז החומר שיכול לגרום לתגובה אלרגית. האלכוהול נחשב למרכיב העיקרי והיעיל ביותר לפגיעה במחולל מחלה וקיימת חשיבות רבה גם לאחוז האלכוהול במוצר ההיגיינה, כשג'ל לטיהור ידיים צריך להכיל בין 60-70 אחוזי אלכוהול, ולא פחות, על מנת להיחשב כיעיל.

"החיסרון של האלכוהול שהוא מייבש את העור על ידי הסרת שכבת השומן באפידרמיס שהיא חיונית לתפקיד בריא של העור, ולכן יש פגיעה בכמות החיידקים הטובים המגוננים על העור. היובש שנגרם על ידי האלכוהול עשוי להיות נסבל בשימוש רגיל, אך ככל שמעלים את תכיפות השימוש כך יחמיר היובש, תחמיר הפגיעה בעור והעור חשוף לפתוגנים שונים, וכן לפתח תגובות אלרגיות כגון אקזמה ממגע".

"לכן", מוסיפה מאיה מורד ממרכז דהשלי ישראל, "בדיוק כפי שאנו נוהגים להקפיד על שגרת טיפוח לעור הפנים ומקפידים על שימוש יומיומי בקרם לחות ושאר תכשירים איכותיים, כך גם עלינו לנהוג עם הידיים. הכי חשוב למרוח כמה פעמים ביום תכשירים עשירים בלחות ועדיף שיכילו ויטמין אי נוגד חמצון שמסייע בהגנה על העור מפני נזקים שונים.

"יש למרוח את קרם הלחות על ידי עיסוי של כמה דקות. הניחו כמות זעירה על גב היד ושפשפו אותו על גב היד השנייה יחד למספר רגעים עד להספגה מלאה. דבר נוסף חשוב הוא פילינג אחת לשבוע. פעולת הקרצוף תעשה בתנועת סיבוביות ובעדינות ותגרום להסרה של עור יבש ותאים מתים ובכך תסייע לעור להתרכך ולספוג לתוכו את תכשירי הלחות שיעזרו לו להתחדש ולהיראות רענן וחיוני".

איך לשטוף ידיים, משרד הבריאות

כתבות נוספות שיעניינו אותך